Targi DENKMAL

W dniach 10-12 listopada 2016r. odbyły się w Lipsku Europejskie Targi Konserwacji i Renowacji Zabytków oraz Renowacji Starych Budowli DENKMAL. Drugiego dnia targów firma Keim zorganizowała sympozjum „Kolorystyka w architekturze wczesnego modernizmu”. Wydarzenie, które przyciągnęło ok. 250 słuchaczy, w tym 40 z Polski, otworzył prezes zarządu koncernu Keimfarben, Rüdiger Lugert. W swoim krótkim przemówieniu wspomniał m.in. o opublikowanym na łamach polskiego kwartalnika „Quart” odczycie twórcy Hali Stulecia, Maksa Berga, w którym to architekt bardzo chwalił farby Keim.
Całe sympozjum prowadził i moderował redaktor naczelny czasopisma „db-Metamorphose”, Christian Schönwetter. W ramach sympozjum wystąpiło czterech prelegentów. Prof. Matthias Gröne, architekt ze Szkoły Wyższej w Esslingen, w referacie „Z biegiem lat, z biegiem barw” opowiedział o preferencjach kolorystycznych i technologicznych w okresie od secesji do końca lat 50. XXw. Z kolei architekt Helge Pitz zaprezentował berlińskie osiedle Brunona Tauta „Chata Wuja Toma” jako barwną ikonę architektury modernizmu. Dyrektor ds. Programowych Centrum „Tel Aviv – Miasto w Bieli”, pani architekt Sharon Golan-Yaron przedstawiła wyzwania, jakie towarzyszą ochronie i zachowaniu substancji budowlanej wobec ciągłego rozwoju miasta. W ostatnim referacie Dorothee Maier z firmy BDIA, zajmującej się architekturą wnętrz, w referacie „Le Corbusier i polichromia architektoniczna” opowiedziała o historii tej koncepcji i jej dzisiejszych zastosowaniach. Trzyipółgodzinne sympozjum zakończyła krótka dyskusja.
Wspomniany wcześniej kwartalnik z odczytem Maksa Berga, w niemieckiej i polskiej wersji językowej, był dostępny na stoisku firmy Keim. Wyjątkowym wydarzeniem na stoisku była prezentacja produkcji pierwszej farby Keima – Purkristalat. Po raz pierwszy farba ta została wyprodukowana ponad 130 lat temu i w takiej formie produkowana jest po dzień dzisiejszy. Choć w budownictwie nowoczesnym stosowana jest już bardzo rzadko, to w konserwacji obiektów zabytkowych ciągle znajduje swoich wiernych odbiorców. Szczególnie dotyczy to krajów takich jak Niemcy, Austria, Szwajcaria czy niektóre kraje skandynawskie, gdzie historia stosowania farb mineralnych ma ponad stuletnią tradycję.
Firma Keim składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy odwiedzili jej stoisko, a także prelegentom oraz słuchaczom, którzy wzięli udział w tegorocznym sympozjum. Tak wysoka frekwencja i ogromne zainteresowanie stawia wyzwanie zorganizowania równie udanej imprezy przy kolejnej edycji targów Denkmal. Do zobaczenia za dwa lata!