Ocieplenia wewnętrzne

Oszczędzanie energii i związana z tym redukcja emisji dwutlenku węgla stały się w ostatnich latach priorytetami polityki wielu krajów europejskich. Jednak oszczędne pod względem energetycznym budynki to stosunkowo nowe obiekty, a starsze budowle zwykle charakteryzują się niedostateczną izolacją cieplną.

Klimat pomieszczeń budynków o słabej izolacji termicznej jest zwykle nieprzyjemny. Niska temperatura powierzchni wewnętrznych ścian oraz niedostateczna wentylacja sprzyjają zawilgoceniu ścian i rozwojowi pleśni. Z punktu widzenia fizyki budowli najlepszym rozwiązaniem jest ocieplenie ścian od strony zewnętrznej. Jednak nie wszystkie budynki mogą być izolowane w ten sposób. Dotyczy to np. obiektów zabytkowych, które podlegają ochronie prawnej, i których wygląd powinien zostać wiernie zachowany. W takich przypadkach jedynym rozwiązaniem, które warto rozważyć, jest termoizolacja wewnętrzna. Ocieplanie budynku od strony wewnętrznej może być też dobrym rozwiązaniem dla pomieszczeń, których ogrzanie powinno nastąpić możliwie jak najszybciej, lecz na krótki okres czasu – np. w kościołach, salach konferencyjnych i innych obiektach, które są jedynie sporadycznie eksploatowane.

    

KEIM iPor jest hydroaktywną, mineralną płytą termoizolacyjną o doskonałych właściwościach z zakresu fizyki budowli. Dzięki swojej porowatej strukturze płyta osiąga wysokie parametry termoizolacyjne. Otwartość dyfuzyjna i aktywność kapilarna gwarantują doskonały transport wody i pary wodnej. Gromadząca się w okresie zimowym, wewnątrz przegrody budowlanej, wilgoć jest transportowana na zewnątrz i oddawana latem w postaci pary wodnej.  Płyta w naturalny sposób reguluje gospodarkę wilgotnościową budynku. Produkcja płyt KEIM iPor oparta jest tylko i wyłącznie na naturalnych surowcach, bez stosowania włókien. Dzięki temu zapewnia ona czysty i zdrowy mikroklimat pomieszczenia. Dane techniczne:

 • współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,042 W/mK
 • współczynnik oporu dyfuzyjnego pary wodnej µ ok. 5
 • gęstość ok. 100 kg/m3
 • niepalność - klasa A1 zgodnie z DIN 4102
 • poręczny format 58 x 38 cm
 • grubości:  50, 60, 80, 100 i 120 mm

    

Pozostałe składniki systemu to:

 •  KEIM Mycal-Fix – środek na bazie krzemianów do gruntowania i wzmacniania płyt KEIM iPor
 •  KEIM Mycal-Por – hydroaktywna, mineralna zaprawa do przyklejania płyt KEIM iPor i zatapiania siatki zbrojeniowej
 •  KEIM Mycal-CS – mineralne, hydroaktywne płyty do zapobiegania powstawaniu mostków termicznych na ościeżach, ścianach wewnętrznych i stropach.

    

Aplikacja przebiega w następujący sposób:

 1. Docinanie – w razie potrzeby płytę KEIM iPor można łatwo i szybko dociąć piłą
 2. Gruntowanie – płyty, przed przyklejeniem, należy zagruntować środkiem KEIM Mycal-Fix
 3. Przyklejanie – masę klejową KEIM Mycal-Por nanosi się na całą powierzchnię płyty i dociska do ściany. Spoiny poziome i pionowe pozostają bez kleju.
 4. Ponowne gruntowanie – płyty, po przyklejeniu, należy ponownie zagruntować środkiem KEIM Mycal-Fix
 5. Zbrojenie – płyty pokrywa się zaprawą KEIM Mycal-Por zbrojoną siatką z włókna szklanego
 6. Wykończenie powierzchni – powierzchnię można wykończyć dowolnym, wysoce paroprzepuszczalnym systemem farb lub tynków KEIM

    

Zapraszamy do obejrzenia filmów instruktażowych ilustrujących zastosowanie produktów z tej grupy. Filmy dostępne są na stronie Filmy instruktażowe > Hydroaktywny system termoizolacji wewnętrznej KEIM iPor.

    

Informacje nt. rozwiązań, które zapobiegają powstawaniu mostków termicznych np. na stykach ze ścianą wewnętrzną czy stropem, a także szczegółów np. styków z płytą g-k czy też z elementami drewnianymi są dostępne za pośrednictwem naszych doradców techniczno-handlowych. Firma KEIM wspomaga również projektantów w zakresie obliczeń przegród budowlanych oraz wykonawców podczas aplikacji systemu.

Warto przeczytać: