Trwałe elewacje

Poprzez nadanie koloru budynek zyskuje swoją tożsamość. Współdziałanie formy i barwy określa charakter budowli, a rola koloru w architekturze jest niepodważalna – od setek lat farby stosowane są jako element dekoracyjny. Powłoka malarska wieńczy dzieło. Jest jednym z elementów decydujących o ostatecznym efekcie wizualnym, a stanowi zaledwie niewielki udział w koszcie całej inwestycji budowlanej.

Całkowitej niezmienności koloru z pewnością nie ma. Istnieją jednak olbrzymie różnice w zachowaniu się farb. Są powłoki malarskie, które tracą barwę już w przeciągu kilku lat, ale są i takie, których kolor pozostaje niezmieniony dla ludzkiego oka przez dziesiątki lat. W Szwajcarii, której nie dotknęły zniszczenia wojenne zachowały się elewacje pomalowane farbami Keim jeszcze pod koniec XIXw. Możemy więc po dzień dzisiejszy zobaczyć oryginale powłoki malarskie, które przetrwały ponad 100 lat!

    

Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak niektóre, pokryte nietrwałymi farbami elewacje szybko tracą kolor. Oglądając wielokrotnie w ciągu roku powierzchnię ściany przyzwyczajamy się do zachodzących stopniowo zmian. Jednak wystarczy porównać kolor elewacji północnej i południowej lub zajrzeć pod otwartą okiennicę czy też zawieszoną reklamę, aby dostrzec różnicę. W przypadku nietrwałych kolorystycznie farb wystarczy czasem zaledwie kilka lat by zmiana koloru była bardzo wyraźna. Zmiany kolorystyczne oraz wiele innych zjawisk zachodzących na elewacji niszczą całe wrażenie. Takie elewacje są nie tylko nieładne, ale niweczą wykonaną wcześniej z wysiłkiem i namiętnością pracę nad wyborem barw.

    

Niewątpliwie stabilność barwy w dużej mierze zależy od czynników zewnętrznych. Najważniejsze z nich to promienie UV, czynniki atmosferyczne, kwaśne deszcze oraz zanieczyszczenia. Czynniki te destrukcyjnie oddziaływają na spoiwo i pigmenty farby. Nie możemy ich jednak zmienić ani ograniczyć. Możemy za to decydować o wyborze odpowiedniej farby. Co sprawia, że powłoki malarskie wykonane ponad 100 lat temu przetrwały do dziś? Na trwałość krzemianowych farb Keim’a składa się wiele aspektów. Podstawą jest trwałe powiązanie farby w wyniku reakcji chemicznej szkła wodnego potasowego z podłożem oraz stosowanie naturalnych, mineralnych składników (spoiwa, pigmentów i wypełniaczy), które gwarantują znacznie większą odporność na działanie światła i czynników atmosferycznych niż tworzywa sztuczne.

    

Ogromne znaczenie ma też bardzo wysoka paroprzepuszczalność powłok malarskich, która umożliwia bardzo szybkie oddawanie wilgoci z muru. Dodatkowo brak naładowania elektrostatycznego składników mineralnych oraz stabilne zachowanie spoiwa w upalne dni (spoiwo nie mięknie) sprawia, że elewacje pozostają czyste przez długi czas.

    

    

Warto przeczytać: